Co jest powodem problemów z koncentracją?

Witam. Mam 18 lat i od pewnego czasu zauważyłam u siebie problemy z koncentracja, nie mogę się skupić, nie mam już podzielnej uwagi jak niegdyś. Zauważyłam także problemy z pamiecia - zarówno krótkotrwałą jak i długotrwałą. W podstawówce wygrywałam konkursy ortograficzne, nigdy nie miałam z tym problemu - teraz muszę się chwile zastanowić zanim napisze dane słowo. Od około roku miewałam bóle głowy, jednak tylko przy dotknięciu skroni (pani doktor kazała mi je zignorować). Zauważyłam także pogorszenie wzroku, który zawsze miałam świetny. Zastanawiam się czy zdrowsza dieta, czytanie książek, ćwiczenie pamięci i regularny sen może pomóc? Jak mogę sama sobie pomóc? Co może sie ze mna dziać i do jakiego lekarza powinnam sie zgłosić?

Witam,

Jeśli po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu i po wykonaniu zaleconych badań, okaże się że pod względem fizycznym jest wszystko w porządku, to przyjrzałabym się faktycznie diecie, którą należałoby wzbogacić o produkty sprzyjające procesowym myślowym, więcej info znajdzie Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-pamiec-i-koncentracje
Świetnym pomysłem są ćwiczenie usprawniające pamięć i koncentrację. Myślę, że jeśli ma Pani możliwość to warto skorzystać z pomocy Poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której przynależy Pani szkoła - jeśli oczywiście jest Pani jeszcze uczennicą. W w tego typu poradni ma Pani możliwość skorzystania z pomocy w sprawach poprawy funkcji poznawczych: pamięci, koncentracji, uwagi. Istnieje tam również możliwość wykonania testów m.in. predyspozycji zawodowych, zdolności intelektualnych czy osobowościowych.
Ma Pani dobrą intuicję również w kierunku regularnego snu - bez tego trudno o dobrą sprawność naszych mózgów. Uregulowanie swoje życia pod znakiem: dieta, odpoczynek, ruch, ćwiczenia pamięci i koncentracji, sen to dobry kierunek.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam Panią,
Nie wspomniała Pani o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś trudne, stresujące sytuacje?
Żeby kompetentnie odpowiedzieć na Pana pytanie,
musiałabym poznać więcej szczegółów.
Problemy z pamięcią i koncentracją najczęściej mają podłoże
psychologiczne.
U ludzi młodych najczęściej spowodowane są brakiem snu,
przeżywanym stresem, przemęczeniem, skutkiem ubocznym
niektórych leków lub zażywaniem substancji psychoaktywnych.
Problemy z koncentracją i z pamięcią to objawy często
towarzyszące też depresji lub zaburzeniom nerwicowym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko
podczas osobistej konsultacji.
Aby kompetentnie odpowiedzieć na Pani pytanie,
co jest powodem zaburzeń pamięci i koncentracji, musiałabym
przeprowadzić z Panią wnikliwy wywiad, by zbadać
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Jeżeli natomiast żadne z powyższych u Pani nie występują,
to należy koniecznie skonsultować problem
z neurologiem, który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną
i zastosuje odpowiednie leczenie.
Przede wszystkim ważne jest żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pani jak najprędzej
rozpoczęła leczenie ewentualnie psychoterapię.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl