Jaki jest powód zaniku miesiączki w trakcie brania tabletek placebo?

Witam! Od 10 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Do tej pory krwawienie podczas przyjmowania tabletek placebo występowało normalnie, mniej lub bardziej obfite, ale było to krwawienie. W tym miesiącu nie wystąpiło ono w ogóle (dziś przyjęłam drugą tabletkę placebo, a miesiączka nadal się nie pojawiła). W poprzednim miesiącu współżyłam tylko raz, na trzy dni przed przyjęciem pierwszej tabletki placebo. Wszystkie tabletki z opakowania przyjęłam prawidłowo, nie występowały u mnie wymioty ani biegunka. Chciałabym wiedzieć co może być przyczyną niewystąpienia miesiączki. Nie podejrzewam ciąży, ale brak miesiączki bardzo mnie stresuje. Zastanawiam się czy udać się do ginekologa po poradę, czy jeszcze zaczekać. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nawet przy idealnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych występuje pewne ryzyko zajścia w ciążę, oceniane na 1% rocznie, przy regularnym współżyciu. Dlatego warto w celu rozwiania wątpliwości wykluczyć ciążę testem ciążowym przed rozpoczęciem nowego opakowania (i w razie wyniku negatywnego powtórzyć test po tygodniu od rozpoczęcia nowego opakowania).

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej czasami oczekiwane krwawienie może się nie pojawić. Zaburzenia krwawienia są częstym efektem ubocznym stosowania hormonalnej antykoncepcji. Tak naprawdę nie wszystkie organizmy reagują identycznie na te same dawki hormonów, w świecie idealnym dawkowanie powinno być dostosowywane indywidualnie, lecz tak nie jest, a dawki są w pewien sposób wystandaryzowane.

Jeżeli zaburzenia krwawienia będą się powtarzać, szczególnie jeśli wystąpią krwawienia w środku przyjmowania opakowania tabletek, może się Pani udać do lekarza, który rozważy zmianę tabletek na inne lub zmianę metody antykoncepcyjnej.

Pozdrawiam serdecznie!