Jaki może być powód zatykania uszu?

Witam. Ostatnio dość często przy zmianach pogody - kiedy ma padać deszcz, zatyka mi ucho/uszy. Nie używam patyczków do uszu, w razie potrzeby używam olejku który ma rozpuszczać woskowinę uszną. Raczej nie powinnam mieć jakiegoś czopu woskowiny w uszach. Zatoki są ok. Jaki może być powód zatykania uszu? Przy słonecznej pogodzie nie ma problemu ale tylko przy zmianie zaraz zaczyna się problem.
KOBIETA, 41 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zatykanie się uszu podczas zmian pogodowych, zwłaszcza gdy spada ciśnienie atmosferyczne przed deszczem, jest zjawiskiem dość powszechnym. Często wynika to z problemów z trąbką Eustachiusza, która łączy ucho środkowe z gardłem i odpowiada za wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Jeżeli trąbka jest zablokowana lub nie funkcjonuje prawidłowo, co może być spowodowane alergiami, infekcjami lub obrzękiem, może to prowadzić do trudności z wyrównaniem ciśnienia, co z kolei objawia się zatykaniem uszu.

Jeśli problem jest uciążliwy i często się powtarza, warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który może dokładnie obejrzeć uszy i trąbkę Eustachiusza, oraz przeprowadzić niezbędne badania.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/woskowina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.