Jaki wpływ ma waga na parametr NF?

Witam, Moje pytanie dotyczy wykonywania pomiaru NF podczas USG. Część lekarzy odchodzi od jego badania, na rzecz wykonywanego pomiaru NT w pierwszym trymestrze ciąży. Który z wyników uważany jest za istotniejszy? Czy faktycznie odchodzi się od wykonywania pomiarów NF? Podczas badania pierwszego trymestru NT wynosiło: 2,2 mm. Wszystkie inne parametry w normie. Podczas badania w 20 tc, wartość NF wyniosła 6,7 mm. Pozostałe parametry były wręcz książkowe. Okazało się jednak, że dziecko rośnie szybciej niż wynika to z terminu miesiączki i jest o prawie tydzień do przodu (waga i długość). Czy szybszy przyrost wagi może wpływać na powiększone NF?

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że jeśli byłoby coś niepokojącego to na pewno lekarz prowadzący ciążę poinformowałby Panią. a jakie wyszło ryzyko poszczególnych wad genetycznych na I USG?