Jaki wpływ na oko ma światło ultrafioletowe?

Jeśli chodzi o światło ultrafioletowe, która pada na rogówkę - czytałam, iż najbardziej niebezpieczne są promienie padające na rąbek rogówki. Czy to może być prawdą? Z jakiej racji te promienie byłyby najbardziej niebezpieczne, skoro do "wnętrza" oka dostają się promienie wchodzące przez źrenicę? Co wówczas może zostać uszkodzone? Czyżby naczyniówka?

Witam.promienie UV są różnej długości. Najbardziej niebezpiecze są te krotkie. Jeżeli wpadają do oka to uszkadzają plamkę żółtą. Po to nosimy ciemne okulary.pozdrawiam serdecznie