Jaki wpływ na piersi ma źle dobrany biustonosz?

Chciałbym zapytać, jakie konsekwencje wynikają z wypychania miąższu sutków w kierunku pach, przez źle dopasowane i za małe miseczki biustonosza? Zazwyczaj kobiety noszą biustonosze o za luźnym obwodzie i za małymi miseczkami. Za luźny obwód marszczy skórę na plecach, a za małe miseczki uciskają fałd podsutkowy, deformują piersi, tworząc dodatkowe zgrubienia pod węzłami chłonnymi, pod pachami. W trakcie noszenia dobrze dopasowanego biustonosza, wypychana wcześniej tkanka wchłania się i te zgrubienia znikają. Jednak zastanawia mnie, co dzieje się w sutkach, kiedy są deformowane i uciskane przez biustonosz. Czy może prowadzić to do powstania torbieli czy cyst albo innych zmian łagodnych w miąższu sutków? Czy noszenie źle dopasowanego biustonosza nie zaburza przepływu krwi oraz chłonki? Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ma Pani rację. Noszenie odpowiednio dobranego biustonosza ma duże znaczenie, nie tylko estetyczne ale także zdrowotne. Biustonosz, który jest źle dobrany, uciska mechanicznie miąższ piersi, powodując zaburzenie przepływu krwi i odpływu chłonki. Może powodować także ucisk na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersi powodując dolegliwości bólowe. Większość guzów piersi jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, aczkolwiek, zastój w tkance piersi może prowadzić do poszerzenia przewodów mlecznych i prawdopodobnie sprzyja tworzeniu się torbieli.

Na pewno noszenie odpowiednio dobranego stanika ma znaczenie u kobiet karmiących piersią. Ucisk generowany przez biustonosz może powodować zastój pokarmu w piersiach, a to stanowi łatwą drogę do zapalenia piersi, a nawet tworzenia się ropni.

Pozdrawiam serdecznie