Jaki wpływ na popęd mają leki psychiatryczne?

Witam mam 30 lat i od 5 miesięcy jestem mężatką. Od długiego czasu nie mam w ogóle ochoty na seks. Wcześniej miałam zdiagnozowaną chorobę dwubiegunową ale odstawiłam leki. Czy to możliwe żeby od tego że nie biorę ich.

Witam Panią, zastanawiam się z jakiego powodu odstawiła Pani leki. Czy konsultowała to Pani z lekarzem psychiatrą? Przy leczeniu choroby dwubiegunowej główną role pełni leczenie farmokologiczne, intensywna współpaca z lekarzem psychiatrą jest tutaj kluczowa. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem epizodów depresji, manii/hipomanii lub epizodów mieszanych. Jeśli obecnie występują u Pani epizody depresyjne: zmęczenie, brak energii, nadmierna senność, trudności ze skupieniem uwagi oraz koncentracji, zaburzenia pamięci to może mieć to wpływ na zmniejszenie potrzeb seksualnych. Przy depresji częstymi objawami są też obniżenie poczucia własnej wartości, obniżenie zainteresowań seksualnych, postrzeganie partnera jako nieatrakcyjnego seksualnie, niskie poczucie własnej atrakcyjności, wysoki poziom lęku. Wszystkie te objawy prowadzą do znacznego obniżenia apetytu na seks. Oprócz przyczyn psychologicznych, które powyżej wymieniłam mogą istanieć również przyczyny biologiczne a są to: zaburzenia hormonalne- hiperprolaktynemia, niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby- cukrzyca, choroba reumatyczna, choroby serca, nerek; uzależnienia. W pierwszej kolejności sugerowała bym wizytę u lekarza psychiatry w związku z chorobą dwubiegunową, a następnie wykonanie badań diagnostycznych wykluczających istnienie przyczyn biologicznych. Pozdrawiam serdecznie.