Jaki wpływ na rozwój raka odbytu ma stosunek analny?

Jaki wpływ ma stosunek analny na rozwój raka odbytu? Odbyłam ok 5-7 takich stosunków (wszystkie z tym samym, zdrowym partnerem) wiecej jednak nie chce tego powtarzać. Boje sie jednak ze z tego powodu rozwinie sie u mnie nowotwór... Czy jest sie czego bać? Z góry dziekuje za odpowiedź

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ryzyko rozwoju raka odbytu wskutek odbywania stosunków analnych jest wyższe tylko w przypadku gdy jeden z partnerów jest zakażony wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W przeciwnym wypadku ryzyko powstania raka odbytu nie jest zwiększone.