Jakie badania i kiedy wykonuje się w ciąży?

Jestem w 17 tyg. ciąży i do tej pory miałam tylko raz przeprowadzone badanie krwi, moczu, glukozy. Lekarz nie chce mnie kierować na następne badania po mimo moich prób, twierdzi że są nie potrzebne i nie trzeba naciągać NFZ na następne badania. Czy mój lekarz ma racje? Czy tez powinnam poszukać innego lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród badań, które powinna mieć wykonane kobieta w ciąży znajdują się:
- morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi - co miesiąc (lub częściej w razie potrzeby),
- stężenie glukozy we krwi na czczo - na początku ciąży i w połowie,
- grypa krwi i czynnik Rh - na początku ciąży (chyba, że mama ma już wynik takiego badania),
- WR i antygen Hbs - na początku i pod koniec ciąży,
- cytologia, posiew - na początku ciąży (posiew zwykle powtarza sie pod koniec ciąży),
- przeciwciała różyczkowe i przeciwko toksoplazmozie - na początku ciąży, w razie potrzeby przeciwciała przeciwko toksoplazmozie wykonuje się co 3 miesiące,
- USG - trzykrotnie: w 12., około 22. i 30.–33. tyg. ciąży.