Jakie badania muszę wykonać w tej sytuacji?

Hej! Dostalam od swojego psychologa poradę ze powinnam zrobić badania trzustki a konkretniej wszystkie badania dotyczące hormonu stresu kortyzolu, niestety nie zapisałam nazw wszystkich tych badań, a chciałabym zrobić badania jeszcze przed następna wizyta u psychologa. Czy może ktoś mi potwierdzić że napewno chodziło o trzustka a nie tarczycę pani psycholog i jakie badania powinnam zrobić? Czy po skierowanie do gastrologa powinnam iść czy internisty? Czy możne da się po prostu prywatnie badania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wiemy, jakie badania zaleciła Pani psycholog, dlatego najlepiej by było, gdyby ponownie Pani skontaktowała się ze specjalistą i zapytała o konkretne nazwy badań.

Możemy tylko podejrzewać, że chodziło o badanie tarczycy, gdyż zaburzenia związane z tarczycą mogą wpływać na stan psychiczny. Czasem zdarza się więc, że przyczyną stanów lękowych są właśnie zaburzenia hormonalne, dlatego warto to sprawdzić. Diagnozowaniem oraz leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynolog. Więcej na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Jeśli zaś chodzi o drugie pytanie dotyczące gastrologa, to wszystko zależy, czy rozważa Pani wizytę na NFZ czy też wizytę prywatną. W pierwszym przypadku konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, w drugim nie musi Pani posiadać skierowania.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/depresja-z-powodu-choroby-tarczycy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/depresja-a-choroba-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.