Jakie badania należy zrobić przy planowaniu ciąży?

Witam, jakie badania należy wykonać przy planowaniu ciąży?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma jednego, stałego zestawu badań, które kobieta powinna wykonać przed zajściem w ciążę – jest to zależne choćby od jej stanu zdrowia oraz tego, czy regularnie monitoruje swój stan zdrowia. Z pewnością warto zrobić badania, które wykonujemy zazwyczaj okresowo: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy oraz lipidogram. Dodatkowo można wykonać badania w kierunku chorób zakaźnych, które są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu: m.in. różyczka czy tokosplazmoza. Proszę zapoznać się z tym artykułem, wyszczególnia wszystkie istotne badania, które warto wykonać przed zajściem w ciążę: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-przed-ciaza.

Podsumowując, jeżeli jest Pani osobą zdrową, która nie choruje na żadne choroby przewlekłe, to warto odwiedzić internistę oraz ginekologa – dokonają badania fizykalnego, zlecą odpowiednie badania podstawowe i ewentualnie poszerzą diagnostykę, jeśli uznają to za konieczne. Być może zainteresuje Panią również odpowiedź eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-jakie-badania-wykonac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.