Jakie badania powinnam wykonać przy tych bezdechach?

Dzień dobry. Jestem kobietą mam 25lat i mam problem z bezdechem. Już jako dziecko często wybudzałam się przy zasypianiu z powodu braku tlenu (przestawałam oddychać - potwierdzone przez osobę trzecią) leczona byłam wówczas alergologiczne i odczulana. Bezdechy z biegiem czasu w okresie dorastania zaczęły słabnąć i zdarzały siè sporadycznie. (Dodam, że nasilone były w okresie ciąży ponad 3lata temu). Do chwili obecnej zdarzały się najczęściej przy zasypianiu, lecz dziś dosłownie brak tlenu wyrwał mnie ze snu, obudziłam się łapiąc oddech, nie mogąc wyczuć swojego pulsu. Po chwili szybkiego nabierania powietrza puls zaczął wracać, a ja czułam mrowienie ciała - tak jakby powracające krążenie, więc sądzę że ten bezdech musiał dość chwilę trwać. Byłam przerażona i nie spałam już do rana. (Dodam że rok temu byłam u kardiologa z powodu epizodów "przeskakiwania serca" miałam robione EKG i niczego nie stwierdził. Zalecił picie większej ilości wody do której dodaję czasami sklepowy magnez, co znacznie zmniejszyło a nawet prawie wyeliminowało ilość epizodów, które faktycznie powracają przy mniejszej ilości płynów. Bardzo się wystraszyłam tego ostatniego silnego bezdechu w nocy (tej nocy było duszno w sypialni bo mąż zamknął omyłkowo drzwi pomieszczenia, co domyślam się że również mogło dodatkowo sprowokować atak, ale zdarzały się również lżejsze epizody w normalnej sytuacji i temperaturze) Dodam, że jestem osobą silnie reagującą emocjonalnie na stres. (Na co dzień nie zażywam żadnych leków) Jakie badania powinnam wykonać i gdzie się udać do lekarza? Czego to może być przyczyną.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Biorąc pod uwagę Pani objawy warto było by skonsultować się z lekarzem (np.laryngologiem), aby wykluczyć bezdech senny, jako dolegliwość natury somatycznej. Możliwe również, że Pani objawy mają charakter nerwicowy.

W przypadku wykluczenia dolegliwości o charakterze somatycznym, zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie