Dna moczanowa a badania, które powinnam wykonać

Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie dotyczące badania dny moczanowej. Jakie badanie wykonać aby wykluczyć dnę moczową? Byłam u lekarza ogólnego który stwierdził zapalenie ścięgna ale ja nadal mam wątpliwości bo jednocześnie bolały mnie kolana i chciałam ostatecznie wykluczyć tą przypadłość. Czy są jakieś badania dny moczanowej, które jednoznacznie zrewidują czy cierpię na tą chorobę czy nie? A może nie da się aż tak dokładnie zdiagnozować dny moczanowej i zawsze istnieje jakieś ryzyko błędu? Zastanawiam się czy istnieje szansa, że lekarz się pomylił w diagnozie i czy jest możliwe, że jednak mam dnę moczanową a badanie było błędne. Sama już nie wiem co o tym myśleć, nie chcę być mądrzejsza od wszystkich, ale mam obawy, które chciałabym wyjaśnić... Bardzo proszę o odpowiedź w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dnę moczanową rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych (zapalenie stawów) oraz w badaniu płynu stawowego. Pomocne w diagnostyce choroby jest oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi oraz zdjęcie RTG chorych stawów.