Jakie badania wykonać w diagnostyce dny moczanowej?

Jakie badania wykonać w celu dny moczanowej?czy jeśli kwas moczowy wychodzi w normie to wyklucza to dne moczanowa? Bardzo bolą kolana mnie mam również chondromalacjaje stopień między ll a lll czy to może powodować aż taki bol że nie mogę dłużej ustac na kolanach czy to jednak może być dna moczanowa?

Lek. Wojciech Zygmunt

Dnę moczanową można rozpoznać na podstawie obecności sfagocytowanych kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym. Innym kryterium rozpoznania jest obecność objawów klinicznych, wraz z charakterystycznym występowaniem napadów bólowych (paluch u stopy), występowaniem guzków dnawych i wyników badań obrazowych (USG, RTG, MR). Prawidłowy wynik stężenia kwasu moczowego nie wyklucza obecności dny moczanowej, szczególnie w trakcie jej ostrych napadów bólowych. Warto skonsultować się z reumatologiem w celu potwierdzenia/wykluczenia diagnozy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.