Jakie badania wykonać, aby poznać przyczynę złego samopoczucia?

Chciałbym się poradzić, otóż chodzę do lekarzy, nic to nie daje. Zrobiłem mnóstwo badań, które jak się okazało są bardzo dobre. Moje dolegliwości zaczęły się jakoś 3 lata temu zawrotami głowy, szumem w uszach, później moje paznokcie powyginały się a teraz ostatni miesiąc zaczęły mnie boleć mięśnie nóg i rąk. Odczucie tego bólu tak jakby były zakwasy, lecz one nie ustępują. A tak poza tym czuję się osłabiony i ciągle zmęczony. Nie wie co mam robić i jakie badania porobić, by się dowiedzieć, co mi jest. Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nie napisał Pan o wielu istotnych informacjach, które mógłby być użyteczne w ustaleniu grupy schorzeń, w których może Pan szukać przyczyny swoich dolegliwości.
Bezpośrednia diagnoza może zostać postawiona tylko i wyłącznie na podstawie osobistego badania pacjenta.
Ważne byłoby wiedzieć ile ma Pan lat, jakie badania zostały wykonane, czy leczy się Pan na coś na stałe, czy przyjmuje Pan jakieś leki, jakie schorzenia zostały wykluczone, czy lekarze mieli jakieś podejrzenia co do diagnozy.
Objawy, które Pan opisuje są bardzo niecharakterystyczne.
Dalszą diagnostykę można prowadzić na podstawie odchyleń stwierdzonych w badaniu fizykalnym oraz ewentualnych nieprawidłowości w badaniach podstawowych.
Do wykluczenia jest anemia, należy sprawdzić poziom elektrolitów, glukozy, funkcję wątroby.
Jeżeli zawroty głowy się utrzymują, a bóle w kończynach o których Pan pisze mają charakter mrowienia, czy drętwienia warto skonsultować się z neurologiem.
Jeżeli bóle są typowo mięśniowe - można pomyśleć o chorobach reumatycznych.
Pozdrawiam serdecznie!