Jakie badania zrobić w przypadku tych utrzymujących się objawów?

Witam . jakie badania kontrolne powinnam zrobić w przypadku objawów utrzymujących się przez ostani rok . Ciągłe zmęczenie, bardzo mocno wypadające włosy, szara cera, bardzo szybkie marznięcie wtedy końcówki palców robią mi się prawie niebieskie, częste poczucie nudności. Rok temu podstawowe badania kontrolne krew i mocz wsystko w normie. Nie biorę zadnych lekarstw tylko magnez.Kobieta lat 48. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani dolegliwości pasują do symptomów typowych dla niedoczynności tarczycy, ale także niewydolności nadnerczy lub anemii. Dlatego sugeruję, by diagnostykę rozpoczęła Pani od badań podstawowych – należy wykonywać je raz w roku. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi.

Mam na myśli morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu TSH oraz żelaza, ferrytyny, witaminy B12 i witaminy D3 oraz kortyzolu i glukozy. To powinno potwierdzić lub wykluczyć wymienione powyżej choroby lub ułatwić dalszą diagnostykę i skierowanie Pani do odpowiedniego specjalisty (endokrynologa, ewentualnie hematologa w przypadku zaawansowanej anemii). O niedoczynności tarczycy przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

W przypadku gdyby te badania nic nie wykazały, warto wziąć pod uwagę depresję, nerwicę lub zespół chronicznego zmęczenia. Odsyłam do naszej infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/osiem-chorob-ktorych-glownym-objawem-jest-zmeczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.