Jakie czynniki wpływają na zarost na twarzy?

Witam serdecznie Chciałbym dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na zarost na twarzy. Mam 22 lata i w zasadzie brak zarostu. To niestety nie tylko niepokojąca dla mnie sprawa, ale również wada, z którą co raz ciężej mi żyć. Czy jest jakiś sposób (tabletki testosteron) dzięki, której możliwe będzie rozwiązanie tego problemu?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

na zarost wpływa poziom testosteronu, wrażliwość receptorów na testosteron oraz genetyka. Zażywanie testosteronu wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi. Może dochodzić do zahamowania spermatogenezy, zaniku jąder, zmian zwyrodnieniowych w kanalikach nasiennych, niepłodności, ginekomastii, długotrwałego, bolesnego wzwodu. Brak zarostu nie jest wskazaniem do hormonoterapii. Jeśli ma Pan problemy z zaakceptowaniem swojego wyglądu sugeruję psychoterapię.

Pozdrawiam.