Jakie hormony należy i do jakiego lekarza należy się udać?

Mam 28, ostatnio byłam u trychologa, bo strasznie zaczęły mi wypadać włosy. Nie wchodząc już w szczegóły - usłyszałam, że to może być spowodowane hormonami, które zachowują się tak, jakbym jeszcze nie skończyła okresu dojrzewania. Czy to możliwe? Jakie hormony zbadać i do jakiego lekarza się udać, aby to sprawdzić? Dodam, że mam też trądzik, bardzo bolesne miesiączki, wahania nastrojów, częste spadki energii. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problem wypadania włosów dotyka wielu kobiet. Pani intuicja, by przyjrzeć się własnej gospodarce hormonalnej wydaje się słuszna. Objawy, o których Pani wspomina wskazują, że właściwe byłoby skontaktowanie się z lekarzem rodzinnym, który najpewniej skieruje Panią do endokrynologa. Warto także byłoby się umówić do ginekologa. Na dalszym planie można pozostawić wizytę u dietetyka. Przy wypadaniu włosów najlepiej byłoby ustalić jego przyczynę. I tu rzeczywiście konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych, z których pierwszym proponowanym jest to w kierunku oznaczenia TSH. W Pani przypadku pomocne okaże się także zrobienie podstawowych badań, które wykluczą na przykład anemię. Lekarz ginekolog pomoże zapewne ustalić przyczynę bolesnych miesiączek, może się okazać, że hormony odpowiedzialne za bolesny cykl menstruacyjny wpływają na stan włosów. Do czasu wizyt lekarskich może się Pani przyjrzeć uważniej swojej diecie. Zbyt mała ilość białka, aminokwasów, żelaza i cynku może być jedną z przyczyn Pani dolegliwości. Na wygląd włosów negatywnie wpływa odchudzanie, silny stres czy mało higieniczny tryb życia.

W linkach poniżej znajdzie Pani szczegółowe informacje:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/gdzie-szukac-przyczyn-wypadania-wlosow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/hormony-a-wypadanie-wlosow

Proszę i siebie zadbać i życzymy powodzenie w procesie dochodzenia do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej