Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w tej sytuacji?

Dobry wieczór. Mam 19 lat.Podczas ostatniej miesiączki, która rozpoczęła się 17 listopada, uprawiałam seks z moim partnerem. Mam nieregularne miesiączki. Mam też stwierdzone jajniki policestyczne. Czytałam, że podczas okresu nie usta ryzyko zajścia w ciążę. Nie zabezpieczam się z moim partnerem. Jednak od tego czasu nabrałam dużo infekcji. Upławy, nieładny zapach i ból podczas kolejnych stosunków seksualnych. Boli mnie często podbrzusze. Czy mogłam zajść w ciążę? Lub co gorsza, nabrać złośliwe infekcję lub problemy? Proszę o radę. Do ginekologa umiałam się dopiero za 10 dni, a ból przeszkadza mi nawet podczas codziennych czynności. Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości w postaci upławów i bólu podczas stosunku seksualnego nie są symptomatyczne dla ciąży, zatem z pewnością to nie zapłodnienie powoduje u Pani te problemy. Niemniej jednak seks bez zabezpieczeń – niezależnie od momentu cyklu – jest ryzykowny i prędzej czy później może prowadzić do zapłodnienia. Faktycznie podczas menstruacji do zapłodnienia nie powinno dojść, choć wskutek przesunięć w obrębie cyklu może się zdarzyć, że niedługo po okresie wystąpi owulacja. Dlatego też stosunek przerywany czy uprawianie seksu podczas teoretycznie niepłodnych dni nie jest gwarancją uniknięcia niechcianej ciąży. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kalendarz-dni-plodnych.

Co do Pani dolegliwości, to z pewnością konieczna jest wizyta u ginekologa, która pozwoli ustalić etiologię zakażenia, gdyż prawdopodobnie cierpi Pani na infekcję intymną. Do tego czasu proszę powstrzymać się od zbliżeń intymnych, a także szczególnie zadbać o higienę intymną. Niestety leczenie zależne jest od charakteru infekcji, którego nie sposób określić tylko na podstawie Pani opisu.

Do najczęstszych należą te o charakterze grzybiczym, w Pani przypadku może być to jednak infekcja bakteryjna. Również chlamydioza i rzęsistkowica objawiają się dokuczliwymi upławami o nieprzyjemnym zapachu oraz bólami podbrzusza. O rzęsistku pochwowym i chlamydii przeczyta Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-chlamydia oraz https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica.

Więcej o infekcjach intymnych w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.