Jakie kleszcze zarażają boreliozą?

Witam. Znajomy leczy się już od dłuższego czasu na boreliozę. Lekarz prowadzący poinformował go ostatnio, że kleszcze roznoszące boreliozę musiały mieć wcześniej styczność ze zwierzętami leśnymi ( sarny, dziki) lub domowymi ( psami, kotami ) i tylko taki kleszcz może zarazić nas boreliozą. Czy tylko takie kleszcze zarażają? Czy wszystkie nawet te nie mające wcześniej styczności z innymi organizmami? Pozdrawiam. Lilka

Witam. Wszystkie kleszcze mogą być potencjalnymi nosicielami boreliozy bowiem wszystkie potencjalnie mogły mieć styczność ze zwierzętami zakażonymi borelią.