Jakie konsekwencje ma przyjęcie dwóch tabletek hormonalnych jednego dnia?

Dzień dobry, trochę się niepokoję, więc zwracam się z pytaniem. Jestem w trakcie drugiego tygodnia przyjmowania jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Biorę je już od 5 miesięcy. Zmuszona byłam przyjąć leki przeczyszczające, gdyż, być może ze stresu i zmiany miejsca, przez długi czas nie mogłam się wypróżnić. Starałam się przyjąć leki w odpowiednim odstępie czasowym, lecz działanie środków przeczyszczających wystąpiło później niż przypuszczałam i obawiałam się o wchłoniecie przyjętych tabletek, dlatego też w te dwa dni, tj. poniedziałek i sobotę przyjęłam po dwie tabletki. Gdyby zdarzyło się to raz byłabym spokojniejsza, ale po drugim razie martwię się o działanie antykoncepcyjne tabletek i ewentualny silniejszy wpływ hormonów. Proszę o pomoc w uspokojeniu i rozwianiu moich wątpliwości.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyjęcie dwóch tabletek w ciągu jednego dnia jest dopuszczalne i nie powinno sprowokować wystąpienia działań niepożądanych. Zdecydowanie postąpiła Pani słusznie przyjmując dodatkową tabletkę w momencie, gdy istniało wysokie prawdopodobieństwo niewchłonięcia pierwszej.

Możliwymi działaniami niepożądanymi są plamienia, bóle głowy, bóle brzucha i inne wymienione w ulotce. Nie wydaje się jednak, żeby doszło do ich wystąpienia.

Na koniec proszę jednak zwrócić uwagę, że w tym miesiącu tabletki będzie przyjmowała Pani jedynie przez 19 dni. Będzie się to wiązać z wcześniejszym zakończeniem 7-dniowej przerwy i wcześniejszym rozpoczęciem nowego blistra.

Pozdrawiam