Jakie konsekwencje połknięcia kawałka zęba i jak pielęgnować złamany ząb?

Ułamał mi się ząb leczony kanałowo, oparty na sztyfcie. Z zęba nie zostało prawie nic, ledwo wystaje poza dziąsło, To co zostało z zeba jest czarne. Stało się to w nocy i prawdopodobnie połknąłem ten ząb i cały sztyft, którego nie ma. Czy mogło sie coś stać po połknięciu sztyftu i zęba? I drugie pytanie: nie mam pieniędzy żeby teraz isć do dentysty, musze czekac kilka miesiecy. Co mogę zrobić żeby nie pogorszyć sprawy? Płukać płynem antybakteryjnym?

Witam,

Połknięcie sztyftu i zęba nie powinno zaszkodzić. Proszę sprawdzać tylko, czy sztyft zostanie wydalony ponieważ nie strawi się w przewodzie pokarmowym. Możliwe,że ząb będzie wymagać usunięcia. Płyn nie pomoże, proszę zgłosić się na badanie stomatologiczne w celu oceny możliwości odbudowy zęba. Pozdrawiam lek. dent. Tomasz Herczakowski

Witam serdecznie,
Jeśli nie odczuwa pan żadnych dolegliwości ze strony układy pokarmowe, to można być spokojnym - taki fragment zęba zostanie wydalony z organizmu. Co do samego zęba, to bez zdjęcia RTG i badania nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy będzie możliwa jego odbudowa, ale opis wskazuje, że szansa jest niewielka.
Najprawdopodobniej korzeń trzeba będzie usunąć, a następnie uzupełnić brakujący ząb (most, implant lub proteza).
Lepiej nie zwlekać zbyt długo z wizytą, ponieważ w takim zębie mogą się zacząć robić stany zapalne, które niekorzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu.