Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie kosmetyki dla cukrzyków?

Szanowna Pani Doktor, mój tata choruje na cukrzycę typu II, ma 56 lat. Ostatnio często uskarżał się na rogowacenie podeszwy stopy. Moje kwalifikacje zawodowe pozwalają mi na pracę z ludźmi, którzy nie chorują na cukrzycę, mimo to zastosowałam delikatne zabiegi na stopach mojego taty (złuszczanie naskórka za pomocą tarki i pumeksu, peeling skóry stóp, krem zmiękczający naskórek na podeszwie stopy oraz krem nawilżający skórę suchą).

Chciałam zapytać, czy istnieje gdzieś jakiś artykuł, medyczne wskazówki, jak postępować ze stopami chorego na cukrzycę? Chodzi mi głównie o jakieś zastrzeżenia, czego nie robić czy na co zwrócić uwagę. Oraz czy istnieją jakieś specjalne kosmetyki stworzone specjalnie dla cukrzyków? Szukałam w aptekach, ale nie jestem pewna czy krem do stóp za kilkanaście złotych jest w stanie spełniać swoją funkcję. Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Kinga  

KOBIETA ponad rok temu

Jak działają kremy?

Krem pielęgnacyjny to absolutny must have w kosmetyczce każdej kobiety. Wydajemy mnóstwo pieniędzy na te preparaty. Czy wiesz jednak, jak one działają?

Witam serdecznie.

W cukrzycy nie ma potrzeby stosowania specjalnych kosmetyków, wystarczą preparaty ogólnodostępne. Pielęgnacja powinna polegać na systematycznym nawilżaniu skóry, ścieraniu naskórka oraz dokładnym oglądaniu, czy nie pojawiają się powikłania cukrzycy. Bardzo ważne jest utrzymywanie cukru we właściwych zakresach.

W załączonym artykule dotyczącym ran jest także fragment poświęcony pielęgnacji - http://portal.abczdrowie.pl/gojenie-ran-w-cukrzycy.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy