Co możemy dalej zrobić z tą raną?

Opiekuje my się 82 letnim ojcem z cukrzycą ostatnio pojawiła się czerwona rana ok 6 cm średnicy w okolicach pięty (początki stopy cukrzycowej) Nakładamy opatrunki z dodatkiem srebra oraz spray z dodatkiem srebra tak wskazał lekarz. Rana nie goi się ma czerwona barwę. Co możemy dalej zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam

zespół stopy cukrzycowej to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy, które wynika z niedostatecznego ukrwienia tkanek stopy, wskutek czego pojawiają się trudno gojąco rany i postępuje proces martwiczy.

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i czasochłonne – przede wszystkim należy pamiętać o pielęgnacji stóp, by nie dopuścić do pojawienia się ran, a także zadbać o obniżenie cukru we krwi – cukrzycowa stopa jest powikłaniem nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy.

Więcej wskazówek odnośnie prawidłowej pielęgnacji stóp przy cukrzycy w odpowiedzi naszego eksperta na pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-jest-i-jakie-sa-objawy-stopy-cukrzycowej.

Doraźnie można stosować oczyszczający płyn na rany, spray ze srebrem koloidalnym, krem przyspieszający zabliźnianie się ran, a także paski do zamykania ran, które mają takie działanie, jak klamry chirurgiczne. Po wygojeniu rany konieczne jest zastosowanie kremów z mocznikiem o działaniu silnie nawilżającym i złuszczającym.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-stopy-cukrzycowej.

Poza trudno gojącymi się ranami w stopie cukrzycowej istnieje ryzyko wystąpienia infekcji – bakteryjnych, a także grzybiczych. W wypadku zakażeń np. bakterią e.Coli lub gronkowcem może być konieczne nawet zastosowanie anybiotykoterapii.

Poza tym leczenie miejscowe może być niewystarczające – efekty może przynieść działanie wielotorowe pod kontrolą diabetologa, ale też dermatologa czy neurologa.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-w-cukrzycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.