Co to jest i jakie są objawy stopy cukrzycowej?

Choruję na cukrzycę już dwunasty rok. Niedawno przeczytałem w gazecie o cukrzyku, któremu lekarze chcieli obciąć stopę. Co to jest „stopa cukrzycowa”? Czy jestem na nią narażony? Jak jej zapobiec?
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

„Stopa cukrzycowa” pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń i nerwów, które powodują, że nie czujemy ucisku, tarcia, gorąca, które powodują rany i owrzodzenia na stopie. Przez zwężone naczynia nie dopływa krew, odporność jest osłabiona, więc te rany łatwo się zakażają, a to prowadzi do martwicy i zgorzeli. „Stopa cukrzycowa” pojawia się u osób długotrwale chorych na cukrzycę. Po dziesięciu latach od dnia rozpoznania cukrzycy ryzyko wzrasta. Narażeni są na nią przede wszystkim mężczyźni. Dlatego, jeśli zobaczy Pan na stopach jakiekolwiek zaczerwienienia, owrzodzenia, pęcherze, rany, wydzieliny, strupy lub świąd, to powinien Pan jak najszybciej udać się do lekarza.
„Stopie cukrzycowej” zapobiega się przez:

  • codzienną kontrolę stóp;
  • dbanie o czystość stóp. Mycie ich  w letniej wodzie (30–35% C) i dokładne osuszanie (zwłaszcza między palcami);
  • stosowanie środków zmiękczających na bazie wazeliny, lanoliny i oleju z dodatkiem naturalnych środków odkażających;
  • systematyczne obcinanie paznokci (prosto, bez zaokrąglania kątów);
  • systematyczne sprawdzanie wnętrza obuwia (czy nie ma szorstkich miejsc, czy wkładka nie jest pognieciona itd.);
  • zmianę co najmniej raz dziennie (latem częściej) skarpet, a w przypadku kobiet rajstop. Skarpety i rajstopy muszą być suche.
0
Lek. Agata Kasica
Lek. Agata Kasica

Przed podwyższony cukier we krwi dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyn krwionośnych i drobnych nerwów w organiźmie. Uszkodzenie nerwów w stopie powoduje zaburzenie czucia w tej części ciała, co powoduje, że cukrzyk może się skaleczyć i tego nie poczuć. Gorsze ukrwienie nie sprzyja gojeniu się ran, która może ulec zakażeniu bakteryjnemu. To jest główny mechanizm powstwania taz. stopy cukrzycowej. Każdy cukrzyk jest na nią narażony. Aby zapowiec należy regularnie oglądać swoje ciało i reagować na drobne zadrapania lub zmiany na skórze ale nie doprowadzić do ich nadkażenia.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty