Jakie mam sznse na szybką ciążę z jednym jajowodem?

Witam!

Moja historia jest bardzo smutna. W zeszłym roku we wrześniu w dniu moich urodzin dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od razu poszłam do lekarza. Moje szczęście trwało krótko. Pani ginekolog stwierdziła, że ciąża rozwija się nieprawidłowo i kazała zrobić badanie bhcg. Po odczytaniu wyników stwierdzono ciąże obumarłą i dostałam skierowanie do szpitala na czyszczenie (2 październik).

Tydzień zwolnienia z pracy ale na tym nie koniec. W ciągu tego tygodnia zaczęła mnie boleć lewa, dolna strona brzucha. Po kilku dniach zażywania tabletek przeciwbólowych dostałam strasznych boleści brzucha. Karetka, szpital... Tam okazało się, że pękł mi lewy jajowód przez ciążę pozamaciczną. Na szczęście zostałam odratowana. Byłam w wielkim szoku, że miałam dwie ciąże w tym samym czasie. Mój powrót do zdrowia trwał do końca roku.

Mam teraz pytanie. Czy mam szanse na szybką ciążę? Miałam już dwie miesiączki i bardzo chce mieć dzidziusia. Czy mogę już się starać? Czy są szanse na normalną ciążę?

Witam serdecznie,

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest mniejsze ponieważ nie ma Pani już jednego jajowodu. Ale oczywiście ciąża jest możliwa. Ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej jest 10-krotnie większe niż u kobiet zdrowych. Ale i tak szanse na zdrową ciążę są większe niż na ciążę pozamaciczną. Niestety nie ma badań, które pozwolą uchronić się przed ciążą pozamaciczną.

Zajście w kolejną ciążę jest możliwe po 2-3 cyklach. Oczywiście warunkiem jest wygojenie rany pooperacyjnej oraz brak innych przeciwwskazań do ciąży. Dlatego przed podjęciem starań o dzidziusia konieczna jest wizyta u ginekologa prowadzącego. On najlepiej zna Pani przypadek.

Pozdrawiam