Jakie mogą być przyczyny braku okresu?

Jestem kobietą, mam 24 lata. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez dziesięć miesięcy. Ostatnio zrobiłam przerwę, jednak w tym czasie doszło do stosunku. Muszę zaznaczyć, że stosunek nie "zakończył się" we mnie, ale wiem, że nie jest to warunek konieczny do ewentualnego zajścia w ciążę. Jednakże zrobiłam testy ciążowe (kilka) i żaden z nich nie wykazał obecności ciąży, a okresu nie mam piąty dzień. Czy odstawienie tabletek może być tego przyczyną, a jeśli tak to kiedy mogę spodziewać się okresu?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyczyną braku okresu jest brak owulacji, która zawsze poprzedza okres o dwa tygodnie. Najczęstszymi przyczynami braku owulacji są ciąża i zaburzenia hormonalne. Ponieważ ciążę Pani wykluczyła, pozostają zaburzenia hormonalne, choć w Pani wypadku wiążą się one raczej z branymi wcześniej hormonami niż jakąś chorobą. Po zaprzestaniu brania tabletek organizm kobiety potrzebuje zwykle trochę czasu, aby powrócić do naturalnej równowagi. Niektóre kobiety zaczynają od razu regularnie miesiączkować, a innym, po długotrwałym zażywaniu antykoncepcji, nie udaje się już nigdy powrócić do regularnych cykli miesiączkowych. Trudno powiedzieć, jak będzie w Pani przypadku. Dla całkowitej pewności, proszę jeszcze powtórzyć test po tygodniu lub dwóch (zwłaszcza, jeśli od ostatniego stosunku do wykonania testu minęło mniej niż 3 tygodnie).

Pozdrawiam serdecznie!