Jakie mogą być przyczyny tego spadku wagi?

Co moze byc przyczyna mojego chudniecia? Od tamtego roku schudlam w krotkim okresie 15kg. Ostatnie pol roku waga stala w miejscu i wazylam 54kg (majac 174cm wzrostu). Dzisiaj zwazylam sie i znow schudlam.. Na wadze 52kg 2miesiace temu mialam wykonane szczegolowe badania krwi, tomograf komp. brzucha, gastroskopia, badania na pasozyty. Wszystkie badania nie wykazaly nic niepokojacego. Czy to wszystko moze byc spowodowane przez nerwy/stres? Czy to niemozliwe raczej? Jakie badania mam jeszcze wykonac? Kiedyś chcialam zrzucic parę kilo ale teraz uciszyłabym się gdybym przytyła chociaz 5kg

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

rozumiemy Pani niepokój o stan zdrowia. Najważniejszą czynnością będzie poznanie dokładnej przyczyny nadmiernego chudnięcia.

Czynniki stresogenne oraz życie w ciągłym napięciu na pewno odbijają się na zdrowiu, a co za tym idzie mogą powodować problemy metaboliczne, jak nadmierne tycie lub właśnie chudnięcie. U niektórych ludzi silny stres oraz lęk mogą wpływać na brak łaknienia, przyczyniając się do utraty wielu kilogramów. Na taki stan mogą wpływać również niektóre leki, a także choroby współistniejące, jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, czy nadmierne spożywanie wielu używek.

Jeżeli dotychczasowe badania diagnostyczne nie wykazały niczego niepokojącego, przyczyn chudnięcia należałoby szukać w podłożu psychosomatycznym. Zalecamy tutaj konsultację z psychologiem oraz psychodietetykiem. Specjalista po dokładnym wywiadzie będzie mógł podjąć właściwe działania, aby poprawić Pani stan zdrowia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-apetytu-bole-zoladka-alergie-infekcja-anemia

https://parenting.pl/przyczyny-utraty-wagi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.