Jakie można stosować zioła przy chorej tarczycy?

Jakie mogę pić zioła przy niedoczynności tarczycy? Chciałam przestać pić kawę i czarną herbatę i szukam zamienników. Zaczęłam pić mięte i melisę - a potem dowiedziałam się, że melisa jest dobra przy nadczynności i nie mogę jej pić. Czy zatem mięta jest odpowiednia? Co jeszcze ciepłego mogę pić? Czy mięta jest dobra?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że próbuje Pani szukać zamienników dla szeroko stosowanych używek w postaci herbaty oraz kawy. Z Pani relacji wynika, że ma Pani niedoczynność tarczycy. Wydaje się, że w tej sytuacji może Pani spożywać wiele różnych naparów, ale ważne jest umiarkowanie w ich stosowaniu. Na pewno wyciągi z melisy i mięty nie zaszkodzą. Dodatkowo można pomyśleć o naparach z rumianku czy pokrzywy oraz skrzypu polnego. Jeśli potrzebuje Pani specjalistycznego doboru ziół to warto porozmawiać o tym z prowadzącym lekarzem endokrynologiem lub dietetykiem. Na pewno specjaliści będą potrafili dobrać dla Pani odpowiednie typy ziół. Ważne jest także w tej sytuacji dostosowanie ich ilości do Pani aktualnego statusu hormonalnego. Poza naparami ziołowymi nie trzeba zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo można włączyć koktajle owocowe oraz soki, które będą doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zachęcamy też do samodzielnego przygotowywania wyżej wymienionych napojów. Dzięki nim Pani samopoczucie ulegnie poprawie, a połączone z dobraną przez lekarza terapią przyniosą bardzo dobre efekty Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-przy-niedoczynnosci-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.