Jakie objawy przy IBS?

Witam, jakie objawy "trzeba mieć", żeby stwierdzić IBS? Czy jeśli np. mam ciągłe uczucie rozpierania i napięcia w odbycie, ale nie ma wzdęć, bólu brzucha, uczucie to nie mija po wypróżnieniu, ale nie ma zaparć i biegunek to to jest to ZJD? Czy taakie obajwy jak u mnie można wyleczyć? Mam stwierdzoną hipermobilność i bardzo napięte mieśnie pochwy i odbytu. rposzę o odpowiedź!

Dzień dobry :)

Do głównych objawów choroby należą: ból brzucha lub dyskomfort, nasilający się po posiłkach a łagodniejszy po wypróżnieniu, biegunka lub zaparcia, wzdęcia, śluz w kale, nudności, wymioty, zgaga, uczucie zmęczenia, u kobiet może wystąpić dodatkowo zaburzenie miesiączkowania i częstomocz. Rozpoznanie IBS opiera się jednak na wykluczeniu innych chorób, które mogą powodować wymienione objawy.

Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu gastroenterologa, który skieruje Panią na odpowiednie badania.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA