Jakie przebieg może mieć depresja?

Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie depresji. Jak to jest, czy będąc w depresji, zdarzają się lepsze dni, lub momenty kiedy wydaje się, że już jest dobrze, a później znów wszystko wraca do tego przygnębiające stanu.

Witam serdecznie.

Przede wszystkim wyróżniamy kilka rodzajów depresji i w każdym z nich przebieg i rokowanie jest różne. Bardzo ogólnie depresję można podzielić na reaktywną i endogenną.
Depresja reaktywna pojawia się w odpowiedzi na różne wydarzenia życiowe związane ze stratą np. utrata pracy, sprawności fizycznej, kogoś bliskiego. Ten rodzaj depresji charakteryzuje łagodniejszy przebieg, krótszy czas trwania, dobra odpowiedź na psychoterapię i wsparcie osób bliskich.
Depresja endogenna to choroba psychiczna, która może pojawić się w odpowiedzi na trudne wydarzenie życiowe, jak również niezależnie od niego. Przebieg jest cięższy. Główne objawy to: spowolnienie, płaczliwość, myśli samobójcze, słaba koncentracja uwagi, lęk, zaburzenia snu i apetytu, izolowanie z kontaktów z innymi. Taki rodzaj depresji może nawracać w ciągu życia.
Depresję powinno się leczyć. Nieleczona może powodować utrwalenie niektórych objawów.
Najbardziej skuteczną metodą leczenia zaburzeń depresyjnych jest psychoterapia, łączona z farmakoterapią, gdy objawy są poważnie nasilone.

W przypadku depresji może być tak, że zdarzają się momenty lepszego samopoczucia, a później objawy powracają. Osoby chorujące często twierdzą, że znacznie gorzej czują się rano, odczuwają więcej lęku, podczas gdy wieczorem samopoczucie się poprawia.
Gdy depresja jest leczona dobre momenty się wydłużają, objawy mają coraz mniejsze nasilenie, aż choroba ustępuje.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Dzień Dobry Panu,

Opisane przez Pana symptomy mogą być objawami stanu prodepresyjnego.

Z przesłaniem dla Pana tylko satysfakcjonującego nastroju,
irena.mielnik.madej@gmail.com