Jakie są najlepsze badania określające funkcję wątroby i ewentualne uszkodzenia?

Witam serdecznie, Mam pytanie jakie są najlepsze badania określające funkcję wątroby i ewentualne uszkodzenia? Czy dokładniejsze są badania krwi czy usg?? Co lepiej zrobić,aby sprawdzić czy wątroba jest okey,bo mam taką przychodnie,że o usg za darmo mogę zapomnieć i chciałem prywatnie robić,ale słyszałem,iż badania krwi są podobno lepsze niż usg jeśli chodzi o wykrywalność.Pozdrawiam i Proszę o odp.

Witam. Badania krwi lepiej świadczą o czynnościowych zaburzeniach funkcji wątroby. Patologie na usg widoczne są zazwyczaj dopiero w zaawansowanym stadium. Dla oceny funkcji wątroby należy ocenić poziom: ASPAT, ALAT, ALP, GGTP i bilirubiny.