Dzień dobry!

Informacje dot. nerwicy lękowej i jej podstawowych objawów znajdzie Pani w wielu artykułach portalu, a także w encyklopediach internetowych, portalach randkowych itp. Podstawową formą leczenia są psychoterapia i farmakoterapia, można jednak robić wiele również we własnym zakresie. Dla wielu osób ważne jest unormowanie, uporządkowanie życia, regularność czynności, która daje poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak przy tym "spokojnym" trybie życia warto stawiać sobie wyzwania, kolejne kroki do pokonania, cele do osiągnięcia. Warto edukować się w zakresie swoich trudności, np. czytając książki poradnikowe, psychologiczne. Dla wielu osób istotne jest unikanie alkoholu, używek, kawy, mocnej herbaty itp., które mogą wzmagać uczucie niepokoju, pobudzenie, lęki. Pomaga aktywność fizyczna - dostosowana do potrzeb i możliwości. Również treningi relaksacyjne, joga, medytacja, nauka oddechu itp. Zawsze warto mieć hobby, pasje, znajdować rzeczy, które sprawiają przyjemność (np. kąpiel, masaż, spacer, szydełkowanie, malowanie itp.) Część osób wspomaga się suplementami diety, ziołami, naturalnym uzupełnianiem niedoboru mikroelementów i środkach subtelnie poprawiających nastrój, uspokajających itp.

Pozdrawiam!

0

Obawiam się, że oprócz psychoterapii i farmakologii nie da się nią walczyć.
przykładowe objawy: trudny do zdefiniowania niepokój, który towarzyszy nam również w sytuacjach, które nie powinny być bezpośrednim źródłem lęku. Innymi słowy, nie boimy się niczego konkretnego. Nasz lęk nie ma jasnego źródła tu i teraz.
Może mieć charakter silnych napadów wzmożonego niepokoju, np. o nasze zdrowie czy o naszą przyszłość. Bardzo często jest to lęk przed śmiercią oraz lęk przed utratą kontroli nad swoim życiem lub jego częścią. Może mieć również charakter ciągły, o różnym natężeniu w trakcie dnia.
Obawom towarzyszą zazwyczaj objawy somatyczne. Jednym z nich jest wyczuwalne napięcie mięśni – nerwicowe bóle głowy, trudności w odprężeniu i wyciszeniu się. Inny częsty symptom to nadnaturalne pobudzenie organizmu – przyspieszone bicie serca lub tzw. kołatanie, "brak tchu", parcie na mocz, skurcze żołądka czy pocenie się.

0

Nerwica lękowa zaburzenia, których osiowym objawem jest lęk przyjmujący różną postać- ataków paniki, lęku uogólnionego, lęku przed konkretnymi sytuacjami, lęku o stan zdrowia i życia. Często związana jest z objawami somatycznymi o podłożu psychogennym jak bóle, uciski, uczucia drętwienia, drżenia, duszności, kłucia, kołatania serca itp. A także myślami lękowymi jak np "zaraz umrę", "coś się stanie" itp. W skrajnych przypadkach może prowadzić do niemożności normalnego funkcjonowania i pełnienia ról społecznych (np osoba cierpiąca nie wychodzi z domu, nie odbiera telefonów, nie rusza się z łóżka itp).
Najlepszą metoda radzenia sobie jest właśnie psychoterapia. Farmakoterapia zalecana jest jako wspomagająca, zależnie od nasilenia objawów.
Pomocne jest także wsparcie i zrozumienie bliskich.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to są objawy nerwicy lękowej?

Witam. Od Kilkunastu lat choruje na Nerwice lekowa. Przez kilka lat bralam leki uspokajace. Po czym przerwalam ich beanie I przez 4 Lata czulam sie w miare dobrze. Jakis czas temu stracilam niespodziewanie mame I znow sie zaczelo. Ostatnie kilka dni sa najgorsze. Od 5 dni prawie caly czas wali mi serce Jakbym biegala w maratonie, miewam bole glowy I zawroty (idac lub lezac mam wrazenie jakby ktos mnie popychal), ogolna dezorientacja, dusznosci, biegunka I bole brzucha. Glosniejszy niespodziewany dzwiek wywoluje u mnie automatycznie uczucie przerazliwego leku. Caly czas mam strach o swoje zycie. Morfologia okay. Przy ostatnim takim epizodzie (choc lzejszym) ekg w normie. Czy to poprostu moja nerwica siega zenitu? Nie wiem co robic bo spotkania terapeutyczne mam dopiero we wrzesniu. Dziekuje za jakakolwiek rade
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Przykro nam, że występują u Pani takie uciążliwe dolegliwości. Nerwica lękowa jest bardzo podstępną chorobą, o podłożu emocjonalnym z licznymi objawami psychosomatycznymi. Najczęstszą przyczyną takiego schorzenia są urazy oraz wszelkie traumy i lęki z dzieciństwa oraz przeszłości.

Do głównych objawów nerwicy można by zaliczyć: nagłe pojawienie się lęku, uniemożliwiającego swobodne oddychanie, duszności, kołatanie serca, przyspieszony puls, drżenie rąk, nadmierna potliwość, suchość w jamie ustnej, problemy ze snem, a także ogólna dezorientacja.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że mógł nastąpić nawrót choroby pod wpływem ostatnich przeżyć. Zalecamy Pani konsultację z psychoterapeutą lub psychiatrą, aby zdecydował o dalszym postępowaniu. Możliwe, że trzeba będzie wprowadzić farmakoterapię, aby poprawić Pani komfort życia i złagodzić występujące objawy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://zdrowie.parenting.pl/leczenie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Objawy nerwicy lękowej

Witam. Od około półtora miesiąca zauważyłen u siebie objawy nerwicy lękowej. Udaje mi się je samemu powoli przezwyciężać. Mam jednak problem z derealizacją, nie mogę się skoncentrować i mam wrażenie, że "wygasły" we mnie uczucia. Czy można z tym walczyć "domowymi" sposobami? Czy derealizacja minie sama, z czasem? Wolałbym uniknąć wizyty u psychologa. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Nie jest możliwe wyleczenie się z nerwicy "domowymi sposobami".
Polecam jednak leczyć się u specjalisty - lekarza psychiatry lub psychoterapeuty.

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
57 poziom zaufania

Witam, zachęcam do spotkania ze specjalistą, aby postawił diagnozę i zaproponował Panu profesjonalną opiekę.
Pozdrawiam
Monika Prus

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty