Dzień dobry!
Informacje dot. nerwicy lękowej i jej podstawowych objawów znajdzie Pani w wielu artykułach portalu, a także w encyklopediach internetowych, portalach randkowych itp. Podstawową formą leczenia są psychoterapia i farmakoterapia, można jednak robić wiele również we własnym zakresie. Dla wielu osób ważne jest unormowanie, uporządkowanie życia, regularność czynności, która daje poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak przy tym "spokojnym" trybie życia warto stawiać sobie wyzwania, kolejne kroki do pokonania, cele do osiągnięcia. Warto edukować się w zakresie swoich trudności, np. czytając książki poradnikowe, psychologiczne. Dla wielu osób istotne jest unikanie alkoholu, używek, kawy, mocnej herbaty itp., które mogą wzmagać uczucie niepokoju, pobudzenie, lęki. Pomaga aktywność fizyczna - dostosowana do potrzeb i możliwości. Również treningi relaksacyjne, joga, medytacja, nauka oddechu itp. Zawsze warto mieć hobby, pasje, znajdować rzeczy, które sprawiają przyjemność (np. kąpiel, masaż, spacer, szydełkowanie, malowanie itp.) Część osób wspomaga się suplementami diety, ziołami, naturalnym uzupełnianiem niedoboru mikroelementów i środkach subtelnie poprawiających nastrój, uspokajających itp.
Pozdrawiam!
Obawiam się, że oprócz psychoterapii i farmakologii nie da się nią walczyć.
przykładowe objawy: trudny do zdefiniowania niepokój, który towarzyszy nam również w sytuacjach, które nie powinny być bezpośrednim źródłem lęku. Innymi słowy, nie boimy się niczego konkretnego. Nasz lęk nie ma jasnego źródła tu i teraz.
Może mieć charakter silnych napadów wzmożonego niepokoju, np. o nasze zdrowie czy o naszą przyszłość. Bardzo często jest to lęk przed śmiercią oraz lęk przed utratą kontroli nad swoim życiem lub jego częścią. Może mieć również charakter ciągły, o różnym natężeniu w trakcie dnia.
Obawom towarzyszą zazwyczaj objawy somatyczne. Jednym z nich jest wyczuwalne napięcie mięśni – nerwicowe bóle głowy, trudności w odprężeniu i wyciszeniu się. Inny częsty symptom to nadnaturalne pobudzenie organizmu – przyspieszone bicie serca lub tzw. kołatanie, "brak tchu", parcie na mocz, skurcze żołądka czy pocenie się.
Nerwica lękowa zaburzenia, których osiowym objawem jest lęk przyjmujący różną postać- ataków paniki, lęku uogólnionego, lęku przed konkretnymi sytuacjami, lęku o stan zdrowia i życia. Często związana jest z objawami somatycznymi o podłożu psychogennym jak bóle, uciski, uczucia drętwienia, drżenia, duszności, kłucia, kołatania serca itp. A także myślami lękowymi jak np "zaraz umrę", "coś się stanie" itp. W skrajnych przypadkach może prowadzić do niemożności normalnego funkcjonowania i pełnienia ról społecznych (np osoba cierpiąca nie wychodzi z domu, nie odbiera telefonów, nie rusza się z łóżka itp).
Najlepszą metoda radzenia sobie jest właśnie psychoterapia. Farmakoterapia zalecana jest jako wspomagająca, zależnie od nasilenia objawów.
Pomocne jest także wsparcie i zrozumienie bliskich.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym się różni nerwica lękowa od wegetatywnej? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Jak poradzić sobie z takimi objawami nerwicy lękowej? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Nerwica lękowa a stresujące sytuacje – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Jak wygląda nerwica lękowa? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nerwica lękowa z objawami somatycznymi – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak wygląda atak nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Terapia przy nerwicy lękowej – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Jaka jest różnica pomiędzy nerwicą wegetatywną a lękową? – odpowiada Mgr Daniel Lipka
- Jak zmniejszyć objawy nerwicy lękowej? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Czy są to objawy nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś