Jak leczyć objawy nerwicy lękowej?

Nerwica lekowa Witam . Mieszkam w Uk i problem polega na tym ze od 3 lat latam do lekarzy ktorzy nic nie pomagaja :( objawy jakie mam wskazuja na nerwice lekowa mianowicie jest to kolatania serca sennosc napiecie miesni plecow suchosc w ustach uczucie puchniecia gardla dusznosci zimne poty oraz pocenie sie rak ... badania jakie mialam to tsh badanie moczu i badabie krwi ogolne tomograf plecow odcinka Piersiowego ...badanie z krwi watroba trzustka nerki . Badania wszytkie ok ... czy powinnam wykonac jeszcze jeszcze jakies badania ??

Szanowna Pani,
skuteczną metodą w leczeniu zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Sesje mogą odbywać się online poprzez skype.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom lękowym.
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Mogą to być dolegliwości w obszarze układu oddechowego,
układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego
i wiele innych, np. kołatanie serca, uczucie duszności,
bóle i zawroty głowy, poczucie mrowienia,
swędzenia, pulsowania czy pieczenia różnych części ciała itp.
Wnioskuję, że zaburzenia nerwicowe leczy Pani tylko środkami
farmakologicznymi. Jest to leczenie objawowe, bowiem
środki farmakologiczne nie leczą nerwicy i nie rozwiązują
Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Dlatego problem trwa już trzy lata. Przy odpowiednio dopasowanej
terapii leczenie trwa najwyżej kilka miesięcy.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami nerwicy oraz jej konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl