Objawy nerwicy depresyjno-lękowej

Mam wszystkie objawy nerwicy depresyjno - lękowej [obecnie wytsępują w dość dużym nasileniu ], od maja tego roku biorę Lexapro 15mg , ale to nie znosi przykrych objawów nerwicy , no może trochę depresji . Obecnie nie pracuję [ 2 lata ] , a chciałabym wrócić do pracy , jednak lęk nie pozwala na nic....Nigdy nie korzystałam z pomocy psychologa [ brak pieniędzy , wstyd spowodowany chorobą i lęk ] . Pomóżcie.

Witam. Zaburzenia lękowo – depresyjne mogą być bardzo uciążliwe i jest to problem, który trzeba potraktować poważnie. Warto sobie pomóc. Psychologowie, psychoterapeuci z założenia nastawieni są na rozumienie pacjenta a nie na ocenę. Może być Pani łatwiej jeżeli na początku wizyty powie o swoich uczuciach i wątpliwościach. Psychoterapia jest szansą na poradzenie sobie z lękiem i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.
W każdej poradni psychologicznej czy poradni zdrowia psychicznego mającej kontrakt z NFZ powinien być psychoterapeuta, więc może się Pani leczyć za darmo, do czego gorąco zachęcam. MB

Ważne na jakim tle występują u Pani objawy nerwicy lękowo-depresyjnej?
Czy doświadczyła Pani przemocy? Czy mąż pije? Czy Pani piła ?
Może była przemoc czy / i alkoholizm w RODZINIE ?
Bardzo dobra pomoc psychologiczna jest bezpłatnie w Poradniach AA i dla Osób Współuzależnionych! Goraco namawiam !

Do Poradni PZP można zgłosić się BEZPŁATNIE, BEZ SKIEROWANIA; tam przyjmują PSYCHIATRZY I PSYCHOLODZY
same leki to zwykle za mało, Warto nauczyć się lepszego radzenia sobie ze stresem i ze sobą i z innymi
Praca często pomaga zorganizować lepiej czas i życie
Może jakieś kursy, szkolenie?
Nie warto rezygnować i "uciekać " w bezsilność i nerwicę . Trzeba spróbować obiektywnie ocenić sytuację .
Ktoś Pani pomaga, skoro od 2 lat Pani nie pracuje....

Witam. Wstydzić się nie ma czego. Idzie Pani do fachowca, który z takimi osobami pracuje. Poza tym nerwicę ma bardzo duża ilość społeczeństwa. No i co lepiej pomóc sobie czy żyć we wstydzie i cierpieć. Co do płatnosci to są placówki zdrowia psychicznego na NFZ albo jeszcze raz przekalkulować swoje wydatki i moze na prywatne elczenie znajdzie się.
Magdalena Brabec

Witam, terapia w PZP jest bezpłatna, można poszukać też różnych fundacji, w których mogłaby pani uzyskać bezpłatną pomoc. Wiele osób korzysta z usług psychologów z różnych powodów, niezależnie od wieku,statusu materialnego, społecznego itp. Może na pierwszą wizytę wybierze się Pani z kimś przyjaznym? Potem wstyd nie powinien być przeszkodą w skorzystaniu z terapii. Pozdrawiam

Nerwicę leczy się psychoterapią. Leki wspierają, ale tak naprawdę działają głównie na objawy, a przyczyny pozostają.
Warto przezwyciężyć wstyd i rozpocząć psychoterapię. Warto o tym pomyśleć tak, ze gdyby to była inna choroba np wątroby, czy mięśni, nie miałaby Pani poczucia wstydu przed rozpoczęciem leczenia. Nerwica to także choroba, która leczy się tak samo jak inne.