Jakie są objawy raka jajników?

Od paru miesięcy czuje się słaba, mam wzdęcia i uczucie pełności w żołądku... a wizytę u lekarz mam dopiero za tydzień....
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W początkowym okresie rozwoju rak jajnika nie daje żadnych objawów. Objawy ogólne nie wskazują na jajnik jako ich przyczynę. Są to: uczucie pełności, pobolewanie w brzuchu, uczucie ucisku w miednicy. Chora nie przywiązuje uwagi do takich objawów. Dodatkowo mogą wystąpić dolegliwości ze strony żołądka lub jelit.

W późnym okresie rozwoju nowotworu pojawiają się objawy charakterystyczne dla raka jajnika. Zwiększa się ból brzucha i uczucie ucisku w miednicy. Pojawia się uczucie parcia na kiszkę stolcową i pęcherz. Występują zaburzenia miesiączkowania oraz krwawienia z pochwy, które nie mają związku z miesiączkowaniem. Dodatkowo występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Są to: brak łaknienia, mdłości oraz puchlina brzuszna (gromadzenie się płynu w brzuchu). W czasie postępu choroby pojawia się mała wypukłość na ścianie brzucha.

Proszę jednak pamiętać, że opisane przez Panią objawy mogą mieć bardzo różną etiologię. Począwszy od chirurgicznej, poprzez internistyczną a kończąc na infekcyjnej. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem.