Jakie są rokowania w raku żołądka?

U ojca (73 lata) stwierdzono rak żołądka z przerzutem na wątrobę. Zaczęło się objawiać w lutym czymś typu zgaga, w marcu miał gastroskopię. Niedawno tomograf jamy brzusznej: Żołądek z pogrubiałymi ścianami wpustu, przylegajacej części dna oraz w obrębie podwpustowej części trzonu. Największy naciek zlokalizowany w obrębie trzonu, koncentryczny o gr do 27mm. powodujący zniekształcenie zajętej części żołądka ze zwężeniem światła na dł ok 35mm do 6mm. Na tym poziomie wzdłuż krzywizny mniejszej nacieczona przyłegająca tkanka tluszczowa. Pakiety węzłowe w największym wymiarze do: trzewne 49mm , okołoaortalne 57mm. Dość liczne węzły chłonne krężkowe w osi krótkiej do 8,5mm. Wątroba powiększona z rozsianymi ogniskami meta w obu płatach, większość zmian o śr 35- 55mm- Największa zmiana meta w sVII w najw. wym 98mm. Przewody żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowej wielkości i jednorodna. Nadnercza o prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych. Nerki prawidłowej wielkości Warstwa miąższowa prawidłowej szerokości. prawidłowo wzmacniająca się po podaniu środka kontrastowego. W nerce lewej pojedyncze torbiele korowe o śr do 13mm. Układy kielichowo- miedniczkowe bez cech zastoju. Sledzione niepowiększona, jednorodne. Aorta brzuszna, tetnice biodrowe prawidłowej szerokości z nielicznymi zmianami miażdżycowyml. Pęcherz moczowy gładkościenny Niewielka ilość wolnego płynu wokół wątroby. w prawym rowku przyokrężniczym i miednicy Niewielka przepuklina pachwinowa prawostronna z workiem śr do 20mm zawierająca tkankę tłuszczowe. Kości bez zmian o cechach meta. klatki piersiowej: W śródpiersiu tylnym węzły chłonne w osi krótkiej 25 mm (reszta - bez limfadenopatii, bez zmian) Ponadto ojciec ma problemy z przełykaniem, je głównie rzeczy miękkie lub zmiksowane, zatyka go, ma trochę problemów z wypróżnianiem, słabnie i chudnie - z 72 do 62 kg, obecnie przyjmuje jakieś preparaty dla chorych na nowotwór i wydaje się, że waga mu się zatrzymała. Konsylium lekarskie zdecydowało o zastosowaniu dożywiania (za pomocą strzykawki, bezpośrednio do jelit? - przepraszam, ale nie byłem przy tym) a następnie skierowaniu na do specjalisty od chemioterapii. Poczytałem trochę, wiem, że rokowania są złe, a nawet bardzo złe, ale mimo wszystko chciałem zapytać, czy może ktoś z szanownych lekarzy widzi tutaj jakąś szansę dla mojego Taty? Czy powinienem to jeszcze gdzieś skonsultować? Czy są jakieś nowe, może nawet niekoniecznie refundowane metody leczenia, o których powinienem się coś dowidzieć? Czy polecicie kogoś? Ewentualnie - co można zrobić by żył jak najdłużej (tata był/jest aktywnym człowiekiem) a przede wszystkim by było mu jak najlepiej? Wiem, że każdy przypadek jest inny, ale czy są dostępne jakieś dane statystyczne, które pozwolą wyobrazić sobie, ile czasu Tata może być jeszcze z nami? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Rokowanie w przypadku nowotworów jest indywidualne dla każdego pacjenta i ustalane przez konsylium onkologiczne złożone z kilkorga specjalistów.