Jakie są skutki zażycia pierwszej tabletki przed okresem?

Witam! Jeśli zażywałam tabletki i teraz je odstawiłam i miałam po 1.5 miesiąca pierwszą miesiączkę i teraz czekam na drugą i jeśli zażyję wcześniej niż w pierwszy dzień miesiączki tabletkę antykoncepcyjną, czy coś się stanie? Wiem, że tak nie wolno - ale jakie będą skutki? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu, tj. pierwszym dniu miesiączki. Możliwe jest także rozpoczęcie pierwszego opakowania w 2-5 dniu cyklu, ale w tym schemacie postępowania konieczne jest stosowanie dodatkowych metod przez 7 najbliższych dni.

Rozpoczęcie innego dnia skutkuje zwykle niepełnym działaniem tabletek, co wiąże się osłabioną ich skutecznością.

Przed takim postępowaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam