Jakie są szanse na ciążę w takim przypadku?

Witam, jestem młodą kobietą, mam skończone 18 lat. Dziś rano wykonałam test ciążowy, który pokazał mi, że jestem w ciąży. Wieczorem dostałam okres, terminowo. Pytam więc, czy to możliwe że jestem w ciąży, jeśli okres nawet mi się nie spóźnił i Wogole jest? Jakie są szanse na ciążę w takim przypadku?

Redakcja abcZdrowie

Witam, fałszywie dodatnie wyniki testu ciążowego zdarzają się bardzo rzadko z uwagi na wysoką czułość współczesnych testów. Jednak jest to możliwe. Domowy test ciążowy wykrywa w moczu kobiety hormon beta hCG – gonadotropinę kosmówkową. Zakładając, że wynik, który wskazał test ciążowy wykonany przez Panią nie jest skutkiem nieprawidłowego obchodzenia się z testem, można wziąć pod uwagę dwie możliwości: wadliwość samego testu ciążowego lub nieprawidłowości w Pani organizmie. Tak czy inaczej należy powtórzyć test. Jeśli pokaże on wynik pozytywny, konieczne będzie wykonanie testu beta hCG z krwi oraz niezwłoczna wizyta u ginekologa. Niestety istnieją sytuacje, w których test ciążowy jest dodatni mimo faktycznego braku ciąży. Czasami przyczyną są torbiele na jajnikach lub inne stany chorobowe, takie jak choćby zapalenie układu moczowego i niektóre choroby nerek. Fałszywie dodatni wynik testu może być spowodowany także lekami – proszę się zastanowić, czy nie przyjmuje Pani jakichś na stałe, np. przeciwpsychotycznych lub antydepresantów (podnoszą poziom gonadotropiny kosmówkowej). Wreszcie przyczyną błędnego wyniku może być ciąża pozamaciczna, ale wówczas raczej dochodzi również do zatrzymania miesiączki. Zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://parenting.pl/pozytywny-wynik-testu-ciazowego. Niezależnie od podejrzeń, gdy kolejny test ciążowy pokaże wynik dodatni, proszę skontaktować się z ginekologiem. Badanie na fotelu ginekologicznym może wykazać przyczynę takiego stanu rzeczy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.