Jakie są szanse zapłodnienia w takich warunkach?

Witam, przychodzę z pytaniem, ponieważ nie wiem co robić. Jestem bardzo zestresowana. Otóż, od 1,5 roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Ostatniego miesiąca jednak brałam je bardzo nieregularnie (stała pora to 21) zdarzało się że wzięłam dopiero następnego dnia rano albo dopiero po szkole (jestem świadoma, że jeżeli minie więcej niż 12h to należy stosować dodatkową ochronę, jednak nie współżyłam ani razu z chłopakiem, dlatego nie zabezpieczałam się). Blister zaczynam w poniedziałek. W piątek 2 tygodnia - uprawiałam z chłopakiem petting (doszedł on na swój brzuch i nie jest pewny czy po włożeniu palców do mojej pochwy miał je mokre ze spermy, na pewno sperma nie była wzięta od razu i umieszczona w pochwie, to raczej tak po kilku minutach i na dłoni mogły znajdować się śladowe ilości). Niestety większe komplikacje pojawiają się w następnym tygodniu. Otóż zapomniałam wziąć tabletki w poniedziałek (15 dzień) i wzięłam ją we wtorek wieczorem razem z tabletką wtorkową. Nie zakodowałam zbytnio niebezpieczeństwa tej sytuacji i nie przeczytałam w ulotce, że należy albo od razu zaprzestać brania tabletek i poczekać na krwawienie albo ominąć tabletki placebo i dokończyłam blister tak jak zawsze. W środę i czwartek również doszło do opisanej wyżej sytuacji z moim chłopakiem, lecz w środę było większe prawdopodobieństwo umieszczenia małej ilości spermy w mojej pochwie. Bardzo boję się że jestem w ciąży, stąd znacznie powiększony poziom stresu. Dodatkowo od kilku tygodni towarzyszy mi mocny stres związany z maturami. Dziś jest 4 dzień tabletek placebo (zawsze tego dnia rano dostawałam krwawienia) niestety nadal ono nie wystąpiło. Lekko boli mnie podbrzusze ale taki nie komfort towarzyszy mi często również przy stresie. Mój brzuch nie jest nabrzmiały ani nie widać charakterystycznej oponki pojawiającej się 1 dnia "okresu". Czytałam na Internecie, że zajście w ciążę przez petting jest możliwe, lecz mało prawdopodobne. Dodatkowo mam też nadzieję, że nie straciłam całkowitej ochrony przez nieregularność brania tabletek i jednak chociaż część jej była zachowana (np. śluz w macicy zapobiegający zagnieżdżeniu jajeczka). Jutro mam rozpocząć nowy blister. Czytałam również, że w takiej sytuacji należy zrobić test ciążowy dla pewności. Bardzo się boję i chciałabym znaleźć rzetelną informację od lekarza o szansach na zapłodnienie w takich warunkach, jak one są duże i jakie mogą być inne powody niewystąpienia krwawienia. (Dodam, że nigdy nie było takiej sytuacji że okres pojawił się później niż 4 dnia placebo, ale nigdy też nie stresowałam się tak często i tak mocno). Wiem, że jest możliwość zapłodnienia jednak chcę się uspokoić, ponieważ nie mogę być teraz w ciąży i zamartwianie się tylko potęguje stres. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę nie stresować się na zapas.

Choć zajście w ciążę poprzez petting jest możliwe, to jednak prawdopodobieństwo nie jest duże. Plemniki znajdujące się w spermie szybko giną po wytrysku, ponieważ do przetrwania potrzebują odpowiednich warunków – ciepła oraz wilgotności. Możliwe więc, że plemniki po zetknięciu z powietrzem zginęły i nie były zdolne do zapłodnienia.

Jeśli chodzi o krwawienie z odstawienia (czyli to, które występuje podczas przyjmowania tabletek placebo), to nie zawsze się ono pojawia. Są miesiące, że krwawienie nie występuje i nie jest to powodem do niepokoju, jeśli zdarza się tak raz na jakiś czas.

Dla pewności powinna Pani wykonać test ciążowy – wówczas będzie miała Pani pewność co do ewentualnej ciąży. Ryzyko nie jest wielkie, ale nie można go całkowicie wykluczyć.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-ze-krwawienie-z-odstawienia-moze-sie-nie-pojawic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwawienie-z-odstawienia-moze-pojawic-sie-nawet-ostatniego-dnia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nie-pojawilo-sie-krwawienie-z-odstawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.