Jakie są zalecenia przy tym urazie?

Syn wrócił z obozu karate nad morzem z bólem wokół stawu skokowego. Kuleje, dobrze mu kiedy stopa jest w górze. W pozycji siedzącej po około 30 minutach zaczyna boleć. Prawdopodobnie coś z achillesem. Niestety w poniedziałek znów wyjeżdża na wakacje z dziadkiem. Wyciągnąłem ortezę stawu z zegarkiem i podpiętkami. Założyć mu ortezę z 1 podpiętkiem na 2 tygodnie? Może się kąpać w morzu? Spać bez ortezy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

utykanie i ból w stawie skokowym mogą mieć różne przyczyny. Najprawdopodobniej syn na obozie karate doznał kontuzji kostki wywołanej uderzeniem, skręceniem lub przeciążeniem. Szczególnie niepokojące jest, opisane przez Pana, występowanie dyskomfortu w pozycji z opuszczoną nogą, mogące wskazywać na złamanie lub pęknięcie w obrębie kości tworzących staw skokowy.

Doraźne założenie ortezy najprawdopodobniej w niczym nie pomoże. Kostkę należy jak najszybciej pokazać ortopedzie, który przeprowadzi z synem wywiad medyczny, próbując ustalić od kiedy dolegliwość występuje i jakim zdarzeniem została poprzedzona. Następnie zleci odpowiednie badania, takie jak zdjęcie RTG w celu wykluczenia złamań i pęknięć kości oraz - jeżeli okaże się to zasadne - USG stawu skokowego, pozwalającego na wykrycie uszkodzeń struktur niewidocznych na prześwietleniu. Dopiero po ustaleniu przyczyn bólu kostki, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/staw-skokowy-budowa-urazy

https://portal.abczdrowie.pl/usg-stawu-skokowego-charakterystyka-wskazania-przebieg-badania-badane-struktury

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.