Jakie skutki uboczne seksu analnego?

Szanowni Państwo. Z moją partnerką od kilku miesięcy uprawiamy seks analny. Oboje się na to godzimy, zawsze przestrzegamy higieny osobistej oraz odpowiednio przygotowujemy się do tego typu kontaktu - nawilżenie, nastawienie itp. Jak na razie jest wszystko w porządku. Nigdy nie było krwawienia jakichś uszkodzeń i innych podejrzanych objawów jednak dręczy mnie myśl, że może w przyszłości coś będzie nie tak. Czy mogą wystąpić problemy z jej jelitem,zwieraczem, odbytem albo skończyć się nowotworem?

Dzień dobry!

Niestety, z biologicznego punktu widzenia penetracja seksualna nie jest naturalną funkcją odbytu, stąd seks analny może nieść negatywne skutki zdrowotne, np. osłabienie sprawności zwieracza, hemoroidy, szczelina odbytu, wypadanie odbytnicy itp. Oczywiście odpowiednie przygotowanie do seksu analnego - nawilżenie, umiejętność współpracy partnerki, niegwałtowna penetracja - zmniejsza ryzyko tych konsekwencji. Nie likwiduje ich jednak całkowicie. Z punktu widzenia medycznego warto, aby seks analny nie byłą dominującą ani bardzo częstą formą kontaktów. Aby zawczasu rozpoznać ewentualne negatywne konsekwencje seksu analnego, warto pozostawać pod opieką lekarza i regularnie wykonywać kontrolną ocenę aktualnego stanu zdrowia partnerki.

Pozdrawiam!