Jakie testy wykonać w przypadku wykrycia kleszcza u kobiety w ciąży?

Mam 31 lat, jestem obecnie w 4,5 miesiącu ciąży. Wczoraj znalazłam w ciele kleszcza, był już trochę opity, nie jestem pewna ile czasu był. Jakie testy i kiedy powinnam wykonać?

Lek. Wojciech Zygmunt

Proszę obserwować swoje ciało pod kątem wystąpienia rumienia wędrującego (erythema migrans) - warto zobaczyć w internecie jak wygląda prawidłowy rumień. Jeżeli wystąpi należy natychmiast udać się do lekarza w celu przepisania antybiotyku (najpewniej amoksycylina). Można również skorzystać z jednorazowej profilaktyki po ukąszeniu przez kleszcza (jednorazowa dawka antybiotyku). Wszystkie ewentualne badania w kierunku boreliozy opierają się na oznaczaniu w surowicy krwi przeciwciał, stąd należy odczekać do ich pojawienia się co najmniej 1-2 miesiące, a czasem nawet dłużej. Pozdrawiam i życzę zdrowia.