Czy możliwe, że jestem zarażona boreliozą?

Dzis znalazlam na czubku glowy kleszcza.Najblizszym lekarzem ktorego znalazlam byl wetwrynarz ktory usunal kleszcza i kazal obserwowac miejsce ugryzienia .Chcialabym byc jak najszybciej pewna czy jetem zarazona bolerioza czy nie.Czy moge juz,zaraz po ugryzieniu kleszcza zrobic badanie ,ktore wykarze moj stan drowia,czy musze odczekac jakis czas aby wykonac badanie?

Lek. Wojciech Zygmunt

Badania w kierunku boreliozy polegają na oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom bakteryjnym patogenu Borrelia, która wywołuje boreliozę. Przeciwciała nie pojawiają się jednak natychmiastowo i w tym celu należy odczekać ok. 3 miesiące do pierwszego badania. Do tego czasu proszę obserwować miejsce ukłucia oraz inne miejsca na ciele, czy nie pojawia się na niej duża okrągła, różowo-czerwona obwódka (tzw. rumień wędrujący - warto zobaczyć w internecie na zdjęciach jak taki rumień wygląda). Jeżeli by się pojawił proszę natychmiast udać się do lekarza, w celu przepisania antybiotyków. Może pani także skorzystać z jednorazowej profilaktyki boreliozy (jednorazowa dawka antybiotyku) po ukąszeniu kleszcza. Pozdrawiam i życzę zdrowia!