Jestem w 33 tygodniu ciąży. Czy insulina jest konieczna?

W 27 tygodniu ciąży wykryto u mnie cukrzycę ciężarnych. Po glukozie 75 mierzonej po dwóch godz. stężenie cukru było 174 mg. Na początku dieta dawała efekt, chociaż sporadycznie cukry rosły maksymalnie do 160, mierzone glukometrem 1 godz. po posiłku. Ostatnio powtarzało się to co drugi dzień, raz po śniadaniu 144 po 1 godz., po obiedzie 154. Włączono mi insulinę przed posiłkiem 3 razy dziennie, 3 jednostki, więc podobno mało. Ale czy było to konieczne? Mam pytanie, jakie to ma znaczenie i zagrożenie? Kiedy jednego dnia jem obiad o 14 godz. i 10 minut wcześniej biorę insulinę, ale drugiego dnia jem obiad o 17 godz. i też przed biorę insulinę. Proszę mi powiedzieć, czy ta regularność ma istotne znaczenie?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Cukrzyca stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu. Bardzo ważne jest jej wyrównanie, aby zapobiec powikłaniom. Uzyskanie prawidłowego profilu glikemii możliwe jest poprzez stosowanie diety cukrzycowej, a gdy ona staje się niewystarczająca, włączenie leczenia. Niestety podczas ciąży bezpiecznym preparatem na chwilę obecną jest insulina. Nie udało się u Pani uzyskać zadowalających wyników - dlatego została włączona insulinoterapia.

Jeżeli chodzi o tryb życia, to zdecydowanie lepiej, gdy posiłki są spożywane mniej więcej o tych samych porach.

Do rozwiązania już niewiele czasu. Proszę dbać o siebie i maluszka.

Pozdrawiam