Jestem w ciąży i czy mogę przyjmować leki przeciw ureaplazmie?

Witam! Jestem po 2 poronieniach bez wyraźnej przyczyny obumarć płodów w 6 tygodniu ciąży. Obecnie jestem w 8 tygodniu ciąży i dowiedziałam się, że mam ureaplazmę posiew 10^4. Lekarz przepisał mi Z*** (azithromycin) na 3 dni , 2 razy dziennie. Ale wyczytałam, że ten lek zalicza się do tzw. grupy B3 (bezpieczeństwa leków w ciąży). Proszę mi powiedzieć czy rzeczywiście ten lek może okazać się niebezpieczny 8 tygodniu, czy lepiej jednak zapobiec gorszym komplikacjom związanym z ureaplazmą. Dodam jeszcze, że zażywam aspirynę, żeby zapobiec powstawaniom skrzepów i wyeliminować ryzyko kolejnego poronienia. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ureaplasma urealyticum jest drobnoustrojem odpowiedzialnym za zakażenia układu moczowo-płciowego. Bakteria ta jest szczególnie groźna u kobiet w ciąży,  gdyż niesie za sobą zwiększone ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego.

Jeżeli w trakcie poprzednich ciąż nie miała Pani wykonywanego posiewu moczu istnieje prawdopodobieństwo przewlekłego nosicielstwa, co mogło być przyczyną wspomnianych poronień.

Przepisany Pani lek jest odpowiednim preparatem do zwalczenia infekcji pod warunkiem prawidłowego go przyjmowania.

Azytromycyna jest lekiem kategorii B wg FDA, co oznacza, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży. Leki z tej grupy mogą wywierać efekt teratogenny na zwierzętach, ale badania kliniczne nie potwierdziły tej zależności u ludzi.

W praktyce większość leków stosowanych przez kobiety w ciąży należy do kategorii B.

Proszę dokończyć zaordynowane leczenie i być dobrej myśli. Maluszkowi niezwykle potrzebny jest Pani spokój.

Życzę pomyślnego zakończenia ciąży.

Pozdrawiam