Już nie daję rady... Co robić?

Witam, mam 26 lat, jestem kobietą. Od 2008 r. cierpię na zaburzenia lękowe z napadami lęku, zażywałam lek z grupy SSRI przez 15 miesięcy. Po ukończeniu 3-miesięcznej terapii grupowej i odstawieniu leków wszystko wróciło. Od stycznia tego roku jestem ciągle na zmianie leków, bo nie działają, nie wiem co mam robic. Do terapii grupowej nie chcę wracać, bo chyba się jeszcze bardziej zdołowałam, a na indywidualną muszę czekać aż do września - nie stać mnie nawet na 1 sesję w miesiącu. Mam myśli samobójcze (chyba), na ostatniej rozmowie lekarz stwierdził, że nie chce mnie dać do szpitala, bo jeszcze bardziej wyjdę zdołowana, ponieważ tam są cięższe przypadki. Moje myśli zaczęły się od samobójstwa kolegi rok temu - nie potrafię tego odróżnić, czy to jest lęk przed zrobieniem tego, czy moje myśli (są w głowie cały dzień). Brałam już: xxx, xxx, teraz dostałam xxx, xxx zmniejszylam do 1/2 tabletki i do tego lek z grupy benzodiazepin rano i wieczorem. Po xxx czułam się dobrze (maksymalna dawka), ale czy ten lek zadziałałby znowu, jeśli te nie działają? Czy ja z tego wyjdę i będę żyła normalnie? Nie miałam żadnych badań, jakie powinnam wykonać? Czy jakaś choroba może wywoływać te wszystkie objawy - silne osłabienie, lęki, natrętne myśli dotyczące zrobienia sobie krzywdy, trzęsienie w środku, ścisk w klatce piersiowej, drętwienie kończyn i wiele innych. Proszę o odpowiedź na moje pytania.

Witam serdecznie.

Podstawową formą leczenia zaburzeń nerwicowych jest regularna psychoterapia. Farmakoterapia może być jedyną forma leczenia, jeśli pacjent z różnych powodów nie może skorzystać z psychoterapii. W tej sytuacji jednak dość często dochodzi do nawrotu objawów jeśli leki zostaną odstawione. Należy więc oczekiwać, że największą poprawę przyniesie Pani psychoterapia, na którą obecnie Pani oczekuje. Trzymiesięczny kontrakt terapii grupowej oferowany przez większość ośrodków terapii nerwic zazwyczaj nie wystarcza, aby rozwiązać kluczowe problemy, natomiast jest dobrym wstępem do systematycznego, indywidualnego leczenia.

Wiele osób zgłasza pogorszenie samopoczucia w związku z zakończeniem intensywnej terapii grupowej. Omówienie Pani farmakoterapii przekracza możliwości naszego portalu. Pytania odnośnie leczenia powinna Pani omówić z lekarzem. Zalecenie odpowiednich leków powinno być poprzedzone osobistym badaniem lekarskim oraz procesem diagnostycznym.

Mogę Panią zapewnić, że całkowite wyzdrowienie z objawów nerwicowych jest możliwe. Zgłaszane przez Panią objawy są dość typowe dla objawów somatycznych lęku. W tej sytuacji wskazane jest jednak wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia, elektrolity, próby wątrobowe, TSH) i EKG. W tym celu powinna Pani skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą prowadzącym leczenie. Są to rutynowe badania wykonywane u większości chorych na początku leczenia oraz w jego trakcie, w celu monitorowania ewentualnych działań niepożądanych leków. Do rozważenia jest wykonanie badań neuroobrazowych i czynnościowych (EEG, CT mózgu).

Z pozdrowieniami