Witam serdecznie. Najczęściej zapalenie spowodowane jest właśnie obecnością kamieni żółciowych (tzw. zapalenie kamicze, łac.Cholecystitis calculosa) w świetle pęcherzyka żółciowego. Jednym z mechanizmów tej patologii jest kamień zatykający przewód pęcherzykowy, który powoduje obrzęk pęcherzyka i jego ściany z następowymi krwawieniami podśluzówkowymi i wytworzeniem owrzodzenia. Wtórnie dopiero dochodzi do nacieku komórkami wielojądrzastymi odpowiedzialnymi za rozwój stanu zapalnego.
W przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka powyższe objawy kliniczne występują w sposób podostry (nie mają tak burzliwego przebiegu jak w przypadku ostrego zapalenia), powtarzają się one w czasie, ale zwykle towarzyszy im mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych i nie towarzyszy im podwyższona temperatura ciała. Dodatkowo, w obrazie USG towarzyszy im obraz pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego.
Postępowanie lecznicze uzależnione jest od występowania objawów prowadzących do dyskomfortu pacjenta i od obrazu szczegółowego pęcherzyka. Przy braku patognonomicznych przesłanek przyjmuje się pozycje wyczekującą bez konieczności interwencji chirurgicznej. Istnieje możliwość zgłoszenia chęci przez pacjenta do wykonania cholecystektomii, czyli usunięcia narządu wynikające np. z obaw o przejście w stan ostry czy też wynikające z zaostrzenia objawów.
W Pani przypadku uwagę zwraca badanie mikroskopowe, a dokładniej martwica powstała na skutek ucisku błony śluzowej pokrywającej pęcherzyk od wewnątrz. Proces ten może w rezultacie prowadzić do uogólnionego stanu zapalnego i objawów bólowych. Obecność złogów cholesterolowych to także proces wynikający z przewlekłego zapalenia. Nie pogarsza on jednak rokowania ani tym bardziej nie jest zmianą nowotworową. Zalecałbym wizytę u chirurga w celu ostatecznego wyjaśnienia wątpliwości i ewentualnego przedyskutowania z lekarzem zabiegu usunięcia pęcherzyka.