Kaszaki na jądrze: czy mogę uprawiać seks?

Witam, mam duży problem. Pół roku temu za uchem pojawiła się grudka. Udałem się do lekarza, który stwierdził, że to kaszak i zmiana została wycięta chirurgicznie. Kaszak wysłano do badania mikroskopowego.  Po miesiącu wyskoczył mi pod pachą nie jeden lecz kilka kolejnych. Niektóre z nich zanikają i pokazują się. Dziś pojawił się na jądrze. Jest dość dokuczliwy i bolesny. Byłem także u lekarza, ale rodzinny wysłał mnie do dermatologa. Na wizytę muszę czekać. Czy podczas stosunku z dziewczyną mogę ją tym zarazić? Z badania za uchem dostałem wynik o treści; cystis epidermalis probabiliter excisio completa. Proszę o pomoc, bo już nie mam pojęcia, co to może być. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Otrzymany przez Pana wynik badania histopatologicznego wyciętej zza ucha zmiany potwierdza rozpoznanie kaszaka postawione wstępnie przez lekarza. Kaszaki tworzą się, gdy dojdzie do zaczopowania ujścia gruczołu łojowego. W środku gromadzą się wtedy masy rogowe i łój. Nie jest więc to choroba, którą można zarazić partnerkę. Należy jednak pamiętać, że nieleczone kaszaki mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu, a taki stan będzie już stanowił przeciwwskazanie do współżycia. Jedynym sposobem na wyleczenie kaszaka jest wycięcie go w całości wraz z torebką. Po dobrze przeprowadzonym zabiegu zmiana nie powinna pojawić się ponownie w tym samym miejscu. Opisywane przez Pana umiejscowienie kaszaków nie jest nietypowe. Najczęściej pojawiają się one właśnie w obrębie głowy i szyi oraz na mosznie lub prąciu.
Pozostaje więc Panu czekać na wizytę u dermatologa, który prawdopodobnie usunie zmianę. W tym czasie, o ile nie przeszkadzają w tym Panu dolegliwości bólowe, może Pan normalnie współżyć. Nie należy natomiast podejmować na własną rękę prób wyciskania kaszaka, gdyż może to doprowadzić do wtórnego zakażenia i dodatkowych komplikacji.