Katar, brak węchu i problemy z oddychaniem

W 2009 roku pierwsze objawy: katar,brak węchu póżniej problem zoddychaniem. Spirometrie raz gorsze raz lepsze (w zależności od dawki sterydu). Badania krwi: EO-10,28G/L EO%-54 Eozynofile 63% IGe cał-4656IU/ml (z 2011roku, teraz Ige wciąż podwyższone) Wykryte polipy w zatokach w 2013 roku wykonane fess zatok. Wykryty gronkiwiec złocisty w gardle. Aktualnie zażywam Cortare 250, Fostex, ZYX, Singular. Testy alergiczne skórne nic nie wykazały. Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny moich doległości.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co robić z tym katarem i brakiem węchu?

Dzień dobry mam taki problem dwa tygodnie temu byłam przeziębiona miałam bardzo zatkany nos i katar po około nie całym tyg udała się do lekarza bo mi to nie przechodziło bo miałam zatkane zatoki i słaby węch lekarz rodzinny przepisał mi sumamed i biore sinupret jednak dale nam słaby węch i cały czas mam lejący się katar. NIEWIEM czy znowu udać się do lekarza czy to przez te leki. Co robić?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Z opisanych objawów, można by wywnioskować, że cierpi Pani na infekcję górnych dróg oddechowych i związanego z tym stanu zapalnego zatok.

Zapalenie zatok, jak i nieżyt błony śluzowej nosa, mogą występować na tle wirusowym oraz bakteryjnym. Czasem w wyniku infekcji typowo wirusowej, może dojść do rozwoju bakteryjnego.

Typowymi dla zapalenia zatok objawami są: bóle głowy, zatok, ucisk w twarzoczaszce, podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie, spływanie gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, zalegający katar o różnym zabarwieniu i konsystencji, a także pogorszenie węchu.

Ostry stan zapalny błony śluzowej nosa może trwać nawet do 4 tygodni. W przypadku dłuższego okresu choroby, można mówić o przewlekłym zapaleniu zatok.

Leczenie, jakie zastosowano u Pani polegało na włączeniu antybiotykoterapii oraz leku ziołowego, rozrzedzającego gęstą wydzielinę. Często się zdarza, że leczenie powinno trwać od 10 do 14 dni, do całkowitego ustąpienia objawów, aby nie doszło do odnowy stanu zapalnego.

W Pani przypadku, prawdopodobnie kuracja antybiotykiem mogła okazać się za krótka, dlatego też zalecamy ponowną wizytę u lekarza laryngologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Istnieje przypuszczenie, że zostanie Pani zmieniony lek z inną substancją czynną.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.



Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://zdrowie.parenting.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-zapaleniu-zatok-sprawdz-domowe-sposoby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Osłabienie węchu przy braku kataru

Kobieta, 29 lat-KatowiceOd jakiegoś tygodnia odczuwam, że mój węch jest bardzo słaby. Zapachy czuję wszystkie lecz tylko z bliska (z daleka sporadycznie). Wcześniej przeszłam ostrą infekcję gardła i brałam antybiotyk-Amotaks (8dni). W czasie infekcji nie zaobserwowałam pogorszenia węchu. Obecnie mam lekki katar, ale nie jest on uciążliwy (nos nie jest zatkany). Co powinnam teraz zrobić? Czy mój węch może nie wrócić do normalności.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty